رفتن به بالا

درباره رامشیر

رامشیر با نام قدیمی خلف آباد،یکی از شهرهای استان خوزستان است.

رامشیر یکی از شهرهای استان خوزستان که از شمال با اهواز و از جنوب با امیدیه مجاورت دارد. این شهر در ۳۵ کیلومتری ماهشهر است و کار بیشتر مردم آن کشاورزی به شمار می رود.
این شهر که در ابتدا نام آن به علت موسس خود یعنی سید خلف مشعشعی که یکی از دانشمندان بزرگ حکومت مشعشعیان در خوزستان به شمار می رفت “خلف آباد” نامگذاری شده است در حال حاضر نقش غیر قابل انکاری در تولید و صادرات نفت ایران ایفا می کند.

بخش عظیمی از رامشیر در حوزه شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و بخش بزرگ دیگر آن در حوزه مسئولیت شرکت بهره‌برداری نفت و گار مارون است که این دو شرکت بزرگ نفتی زیر مجموعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به شمار می روند.

رامشیر در حال حاضر بیش از 62 هزار نفر جمعیت دارد که بیش از 70 درصد جمعیت آن را عشایر عرب زبان تشکیل می دهند.

این شهر در حال حاضر سومین شهر نفتخیز ایران بعد از اهواز و امیدیه به شمار می رود.

رامشیر از دو بخش مرکزی و مشراگه تشکیل می شود و شغل اصلی مردم این شهر به علت وجود رودخانه پر آب جراحی کشاورزی می باشد ولی با این وجود این شهر در حال حاضر از نرخ بالای بیکاری رنج می برد.

وجه تسمیه : در گذشته نام این شهر ” خلف آباد ” بوده است . سید خلف مشعشعی – از دانشمندان حکومت مشعشعیان در خوزستان به شمار می رفت – این شهر را تأسیس کرد و نام آن را بدین جهت خلف آباد نامیدند .

در زمان حکومت شیخ خزعل بر خوزستان ، این شهر را به یکی از همسرانش بنام فخر السلطنه ( بتول ) – دختر میرزا حسینقلی خان نظام السلطنه مافی – به عنوان مهریه بخشید و این خانم نیز این شهر را به طور کامل وقف کرد و درآمد حاصل از این وقف را به مداوای بیماران ، کمک به ایتام و تحصیل دانش آموزان بی بضاعت اختصاص داد .

موقعیت جغرافیایی : رامشیر از شمال با اهواز ، از جنوب با امیدیه ، از شرق با رامهرمز و از غرب با بندر ماهشهر مجاورت دارد که در تاریخ 13 دی ماه 1384 از شهرستان رامهرمز منتزع و به شهرستان تبدیل گردید .

رود خانه جراحی از کنار این شهرستان می گذرد مردم رامشیر  شغل اغلب آنها زراعت می باشد که مهمترین محصولات کشاورزی عبارتند از : گندم ، جو و صیفی جات که هندوانه از معروفیت قابل توجهی در سطح استان برخوردار است .

اماکن دیدنی : آرامگاه سید هاشم٬ آرامگاه سید علوان ، مضیف میر عبدالله٬ باغ مستوفی٬ سد انحرافی رامشیر و پارک ساحلی شاهد رامشیر ، پارک ساحلی بخش مشراگه اماکن دیدنی شهرستان رامشیر به حساب می آیند .

رامشیر با توجه به قدمت تاریخی دارای اماکن تاریخی متعدد است که متاسفانه بدلیل نداشتن اداره میراث فرهنگی و گردشگری تا کنون یادی از این اماکن نشده است ، که از جمله این موارد می توان به تل رضوان اشاره نمود.

 

منابع:

http://www.khouznews.ir/fa/pages/?cid=1387

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B4%DB%8C%D8%B1

 

 

ارسال دیدگاه